Relatívne dosť ľudí v dnešnej dobe objavuje nové diéty a aj prostredníctvom internetu sa zaujíma o témy, ako sa stravovať zdravšie, zostať fit, udržať si váhu alebo spraviť radikálnejšie zmeny, zhodiť niekoľko kíl a nastaviť zdravší životný štýl spolu so zmeneným jedálničkom a viac času tráveného pohybom. V každom prípade je dôležitým faktorom strava, či skôr príjem živín, respektíve ich efektívne rozdelenie.
V tomto smere sa za jeden z tých rozumnejších smerov stravovania považuje tzv. redukčná diéta, akú mimochodom uznáva aj moderná medicína. Tá totiž ako jedna z mála alebo vlastne ako jediná dokáže zabiť obávané faktory, akými sú nadmerná strata energie a následný jo-jo efekt v celkom reálnej miere, ale nič nie je zaručené. V prípade redukčnej diéty však ide o rozumné vyvážené stravovanie.
Napriek tomu poznáme ešte o niečo efektívnejšiu alternatívu s názvom ketónová alebo proteínová diéta.
Proteínová (bielkovinová) diéta dotiahla pôvodnú ideu bežnej redukčnej diéty do efektívnejšieho smeru, kedy vraví, že základnou živinou a prioritným zdrojom našej potravy by mali byť bielkoviny.
- Tieto by mali tvoriť až 60 % pravidelného príjmu živín zo stravy, pričom prísun sacharidov obmedzíme na 25 % a príjem tukov iba na 15 %.
Bielkoviny, respektíve proteíny sú totiž dôležitou živinou pre správne fungovanie svalstva. A práve zdravé fungovanie svalstva napomáha okrem našej výkonnosti v bežnom živote i k spaľovaniu tukov.
Pri bežnej redukčnej diéte bežný človek spáli až 40 % zo svalov, čo je nebezpečne vysoká hranica a tá sa podpisuje pod efekt fyzickej slabosti, ako aj následného jo-jo efektu, kedy sa stáva finálny efekt nadmieru neefektívny, dokonca s opačným účinkom. Teda nakoniec po relatívne krátkej dobe priberieme. Čo je ale dôležitejšie, takéto účinky nie sú pre náš organizmus zdravé, sú dokonca škodlivé a môžu narušiť náš metabolizmus.
A práve toto je dôvod, prečo vznikla ketodiet.