Alternatívne zdroje vykurovania alebo zdroje elektrickej energie sú čoraz viac a častejšie využívané. Trendom sa stal aj fotovoltaický panel. Okrem klasických solárnych panelov https://www.ruukki.com/svk/b2b/produkty/sendvicove-panely určených predovšetkým na ohrev vody prichádzajú do popredia aj tieto fotovoltaické panely, vďaka ktorým sa dá získať zo slnečného žiarenia elektrická energia pre domácnosť, pre domáce spotrebiče, či nabíjanie elektromobilu. Využitie je rôznorodé. Otázne je ako fungujú a čo všetko je potrebné pre fotovoltaický panel.
Čo všetko treba vybaviť pred samotným osadením panelov?
Ako už bolo spomenuté, fotovoltaický panel dokáže pohlcovať slnečné žiarenie a vďaka meniču sa vyrába prúd. Veľmi zjednodušene povedané. Ak už ste sa rozhodli, že chcete kráčať s dobou a využiť možnosti, ktoré nám dnešná doba ponúka, najskôr si zistite, či je váš dom alebo objekt, kde chcete fotovoltaické panely umiestniť vhodne orientovaný. Tak, aby mal dostatočné množstvo slnečnej energie. Fotovoltaické panely delíme na polykryštalické a monokryštalické. Monokryštalické sa využívajú viac v oblastiach pri rovníku. Majú vyššiu účinnosť pri priamom slnečnom žiarení, kolmo na panel. V našich končinách sa používajú panely, ktoré sú vyrobené z polykryštalických kremíkových článkov. Pre naše podnebie sú najvhodnejšie. Majú vysokú mieru účinnosti pod určitým uhlom slnečného žiarenia.
Tieto fotovoltaické panely sa umiestňujú na strechu. Na slnečnú stranu strechy. Plocha a množstvo závisí od vašej počiatočnej investície. Na začiatok sa zvyčajne montujú 6 až 8 panelov. Pre jednu domácnosť by to mal byť dostatočný počet. Okrem toho, že si zoženiete spoločnosť, ktorá vám panely namontuje, potrebujete aj povolenia rôznych druhov. Najskôr potrebujete povolenie od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Následne treba navštíviť stavebný úrad, kde vám vydajú ďalšie povolenia. Niektorým úradom stačí len ohlásenie, iné úrady vyžadujú stavebné konanie. Tento postup stále nie je zjednotený, preto je vhodné si zistiť ako treba postupovať v vašom konkrétnom prípade. Ak už máte všetky tieto náležitosti vykonané, treba podpísať obchodnú zmluvu s prevádzkovateľom. Zapojenie a osadenie fotovoltaických panelov vykonávajú väčšinou certifikované firmy, ktoré majú s montážou dostatočné skúsenosti.
Z čoho sa skladá fotovoltaický panel?
Fotovoltaický panel sa skladá z rámu, ktorý je zvyčajne hliníkový. Má vysokú životnosť a dobre odoláva poveternostným vplyvom. Následne je v ňom osadené krycie sklo, ktoré chráni články. Ďalším prvkom je prípojná škatuľa, ktorá slúži na uchytenie a vynesenie panela na strešnú krytinu.