Ak ste sa rozhodli pre stavbu domu, určite ste už boli neraz zúfalý nad skrytými poplatkami. Okrem samotnej stavby a materiálu značnú časť rozpočtu ukradne aj administratíva. No s tým nič neurobíme a rôzne projekty či povolenia jednoducho mať musíte. Ináč to nie je ani s energetickým certifikátom. Energetický certifikát nie je žiadnou novinkou. Ale pokiaľ nemáte novostavby, či ste nepredávali alebo neprenajímali byt či dom, pravdepodobne ste si ho vyhotoviť nedávali. Od roku 2008 však vstúpila do platnosti legislatíva, kedy potrebujete doložiť energetický certifikát novostavby ku kolaudácii. Energetický certifikát od vás budú požadovať aj pri predaji či prenájme vašej nehnuteľnosti.
Čo je energetický certifikát?
Ide o certifikát, ktorý udáva energetickú náročnosť nehnuteľnosti. Inými slovami povedané, energia, ktorá je potrebná na údržbu a prevádzku nehnuteľnosti. Do energetického certifikátu sa započítava energia potrebná na zohrievanie teplej vody, energia potrebná na vykurovanie domácnosti, klimatizáciu, vzduchotechniku, osvetlenie a iné. Podľa vašej spotreby energie v domácnosti sa vaša nehnuteľnosť zaradí do kategórii označených od A po G, pričom skupina A je najnižšia spotreba energie.
Viac spotrebičov, väčšia energetická náročnosť?
Nie vždy to platí. Už pri kúpe spotrebičov si všímajte ich energetické triedy. Aj keď sa vám zdajú spotrebiče skupiny A drahšie, rozdiel uvidíte na finálnom vyúčtovaní za energie.
Kde si dať vypracovať energetický certifikát?
Energetický certifikát vám dnes urobí už takmer ktokoľvek. Dôležité je však vyberať odborníkov, ktorí sú vo svojej práci skúsení. Obráťte sa preto na profesionálov na certifikaciabudovy.sk a nechajte si vyhotoviť svoj energetický certifikát. Kvalitne vypracovaný energetický certifikát Certifikaciabudovy budete mať hotový do niekoľkých dní.