Jednou z foriem jedál, ktoré vám počas bielkovinovej diéty padnú naozaj vhod, sú polievky. Ja osobne patrím k zarytým fanúšikom polievok, no ich skutočné čaro som objavila až počas tejto diéty. Môžete ich totiž jesť už od začiatku a zároveň nezhrešíte ani náznakom.
V polievke využijete všetky povolené potraviny
Nebudem rozoberať všetky povolené potraviny od fázy k fáze. Zameriam sa len na tie, ktoré môžete jesť už od fázy prvej, pretože tie, môžete logicky jesť aj počas zvyšku bielkovinovej diéty. Týmto sa nám okruh potravín poriadne zužuje. V podstate, budeme hovoriť predovšetkým o zelenine, ale nepredbiehajme.
Povolená zelenina od prvej fázy bielkovinovej diéty:Brokolica,, cukety, reďkovky, kvaka, uhorky, čakanka, fazuľové lusky, kel, karfiol, stonkový zeler aj buľva, fenykel, špargľa, ľuľok, patizón, žerucha, artičok, kapusta, všetky druhy listovej zeleniny (teda šalát) a špenát.
Medzi povolené zeleninu patria aj huby, pozor nesušené, no keďže ja huby určite nepokladám za zeleninu, tak ich spomínam mimo zoznamu zeleniny. Dopriať si ich však môžete, a to v neobmedzenom množstve. Extrémne to s nimi však nepreháňajte, pretože huby predstavujú záťaž na pečeň.
Povolené koreniny a iné doplnky:Kvalitný olivový olej, soľ, čierne korenie (v rozumnom množstve), všetky ostatné koreniny, akékoľvek čerstvé alebo sušené bylinky.
Neviem ako vy, ale suroviny, ktoré som vyššie vymenovala, mne osobne úplne postačujú na prípravu všakovakých chutných polievok. Jediný rozdiel v príprave spočíva v tom, že vynecháte akékoľvek mäso, tuk a cukor. Inak povedané, proste si budete pripravovať zdravé polievky so zeleni alebo z húb, ktoré dochutíte olivovým olejom, nie maslom, soľou a korením. Verte, že aj keď máte radi zeleninové šaláty, po nejakom týždni ich už ani nebudete môcť vidieť. Polievka vám teda nepochybne padne vhod.