Kedysi dávno sme si pod diétou a chudnutím predstavili, ako sa niekto živí len rôznymi šťavami, ovocím a suchými krekrami. V súčasnosti však už poznáme rôzne formy zaujímavých diét. Ale tá, pri ktorej sa nehladuje, to je predovšetkým bielkovinova dieta. V stručnosti vravíme o pravidelnom stravovaní sa jedlami, ktoré sú obohatené o bielkoviny, no zároveň so zníženým obsahom sacharidov.
Sacharidy sú súčasťou mnohých potravín, ktoré kúpite bežne v potravinách, reštauráciách, stánkoch s rýchlym občerstvením a podobne. Sú to rýchle zdroje energie, priemerný človek ich prijíma denne vo veľkom množstve. Avšak človek, ktorého cieľom je schudnúť, zhodiť nadbytočné kilá a spáliť tukové zásoby, ten by mal percentuálny príjem sacharidov v strave znížiť.
Prečo sú sacharidy škodlivé?
Nesmieme sa na vec pozerať týmto smerom. V skutočnosti si ich naše telo určilo ako rýchly zdroj energie, v súčasnom stave je na tieto živiny odkázané. Ak ich však má naše telo dostatok či nadbytok, v menšej miere spaľuje uložené tukové zásoby. Naopak ak sa sacharidové zásoby znižujú a strácajú, nie je to fatálne. Pre diétu je to vyhovujúci stav, pretože telo si v takom prípade za hlavný zdroj energie určí práve tukové zásoby. Prejde do stavu, ktorému sa vraví ketóza. A tá dokáže prísť už za 2 až 3 dni od začatia ketónovej diéty.
Ketónová diéta sa zvykne označovať aj ako bielkovinová alebo proteínová.
Majú spoločný zmysel v tom, že pri diétnom stravovaní prikladajú veľký význam bielkovinám (proteínom). Tie sú počas diéty dôležité z viacerých dôvodov. Dôležitá je napríklad ich schopnosť udržiavať svalovú hmotu a zdravú funkciu svalstva. Okrem toho sú dôležitou živinou pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Cieľom bielkovinovej diéty je preto zbaviť sa primárne neželaných tukových zásob a pritom posilňovať svalstvo a zdravú funkciu metabolizmu.